Doktora, ‘milletvekiline yanlış tedavi’ soruşturması

AK Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, 30 Eylül’de gribal enfeksiyon şikayetiyle Çankaya’da özel hastaneye başvurdu. Ok’a, serum tedavisi uygulandı. Ayrıyeten kas gevşetici ilaç yerine yanlışlıkla kalp ve teneffüs kaslarını yavaşlatan ilaç verildi. Tedavi sırasında kalbi ve teneffüsü duran Ok, ağır bakım ünitesine alındı. Hastanede 7 saat ağır bakımda tutulan ve ailesinin talebi üzerine Ankara Kent Hastanesi’ne sevk edilen Ok, buradaki 4 günlük tedavinin akabinde taburcu edildi. 

‘YANLIŞ İLAÇ VERDİĞİMİ SÖYLEYİP ÖZÜR DİLEDİM’

Ok’un şikayeti üzerine özel hastanede tedaviyi uygulayan Prof. Dr. Ali A., 11 Kasım’da gözaltına alındı. Doktor ifadesinde, Ok’a üst teneffüs yolları enfeksiyonu tanısı koyduktan sonra tedavi için serum ve kimi ilaçlar verdiğini söyledi. Hastaya ayrıyeten kas gevşetici ‘Muscoril’ isimli ilaç yerine ezkaza ‘Muscobloc’ ilacı sistemden seçtiğini, bunun da kas yoluyla müştekiye enjekte edildiğini söyledi. Bunun üzerine kötüleşen Ok’un Ankara Kent Hastanesi’ne sevk edildiğini, sonraki süreçte sıhhati hakkında yakınlarından daima bilgi aldığını belirtti. Kuşkulu Ali A., “Hastanın durumuyla ilgili hastanın yakınlarını arayarak bilgi almaya çalıştım. Hastanın oğlunu aradığım vakit, hastaya yanlış ilaç uyguladığımıza dair bilgi vermemiştim. Fakat sonraki bir tarihte hastanın doktor olan oğluna yanlışlıkla ‘Muscobloc’ verildiğini söyleyerek özür diledim. Özensizliğim olmuş olabilir; fakat mutlaka müştekiye yönelik kasıtlı aksiyonum olmamıştır” dedi.

SAVCILIK TUTUKLAMAYA SEVK ETTİ, HAKİMLİK HÜR BIRAKTI 

Savcılık sözünün akabinde Prof. Dr. Ali A., tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Savcılığın tutuklama talebinde, İsmail Ok’a, ameliyatlarda kalp ve teneffüs kaslarını yavaşlatması için kullanılan ‘Muscobloc’ isimli ilacın verildiğini, şüphelinin de bunu kabul ettiği aktarıldı. Tedaviyle ilgili kayıtların kuşkulu tarafından silindiği aktarılan yazıda, “Hastane tedavi evrakı, hastanenin mesul müdürü M.A’nın ve tanık beyanı, müştekinin daha sonra sevk edildiği Ankara Kent Hastanesi’nde sıhhat çalışanlarının anlatımları ile olay günü müştekinin kalbinin ve teneffüsünün durmasına neden olan ilacın uygulanmasına ait hastane tedavi evrakının ve kayıtlarının ilgili hastane sisteminden silinmeye çalışılması, kuşkulu tarafından müştekiye uygulanan ‘Muscobloc’ isimli ilacın mahiyeti ve insan sıhhati üzerindeki mümkün tesirleriyle ilgili eksper raporu, şüphelinin tevil yoluyla ikrarı ve bütün evrak kapsamı nazara alındığında şüphelinin, müştekinin taammüden ölümüne neden olacak icrai hareketlere giriştiğini gösteren kuvvetli hata kuşkusunu gösteren somut olgu, emare ve kanıtlar kelam konusudur” denildi.

Nöbetçi sulh ceza hakimliğinde tabirini tekrarlayan Prof. Dr. Ali A., isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir