Ayvalık Belediyesi’nin iki restorasyonuna iki ödül birden

Tarihi Kentler Birliği’nin 21’incisini düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Muhafaza Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nın sonuçları muhakkak oldu. Müsabakaya bu yıl 34 üye belediye, toplam 67 projeyle katıldı.

Ayvalık Belediyesi Georgala (Yorgola) Hanı’nın onarımı ve Ayvalık Belediyesi “Hizmet Binası” olarak işlevlendirilmesi nedeniyle uygulama mükafatına kıymet görüldü. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, tarihi dokusuyla UNESCO kalıcı listede yer almak için emin adımlarla çalışmaların yürütüldüğü bir periyoda mükafata layık olmanın memnunluğunu yaşadıklarını söyledi.

“ÖDÜL MOTİVE ETTİ”

Başkan Ergin, “Tarihi binanın onarımının tamamlanmasının akabinde hizmet gayeli kullanılmaya başlanılan binada konuk ettiğimiz yerli ve yabancı konukların bulundukları ortamdan çok büyük keyif aldıklarını görmek bizleri çok keyifli ediyor. Ayrıyeten vatandaşların süreçlerini görmek için geldikleri binanın avlusunda sıralarını beklerken, yayınlarımızı okumaları, bulundukları tarihi binada, devlet hastanesi ve vergi dairesi olarak kullanıldığı devirlere ilişkin anılarını yaşamaları bizlere de hisli anlar yaşatıyor. Ayvalık’ımıza çok yakışan bu tarihi binanın mükafata bedel görülmesi bizleri çok büyük motive etti. Demek ki hoş işlere imza atıyoruz” dedi.

KENTSEL MİRASI MÜDAFAA ÇALIŞMALARI TANITILIYOR

2001 yılından bu yana düzenlenen Muhafaza Özendirme Yarışı, TKB üyesi belediyelerin “kimlikli kent” kavramını güçlendirmesini, kentin hafıza yerlerini geleceğe taşınmasını, atıl durumdaki yapıları restore ederek tekrar işlevlendirmesini ve yaşayan, canlı odaklara, kamusal alanlara dönüştürmesini destekliyor, teşvik ediyor. Tek yapı ölçeğinde tamiratlar ile sokak, çarşı, mahalle üzere çok boyutlu yürütülen kentsel mirası müdafaa çalışmaları bu müsabaka sayesinde tanıtılıyor, düzenlenen ödül merasimiyle projeler sergileniyor ve ilgili bölümlerle paylaşılıyor.

TÖREN İSTANBUL’DA

Tarihi Kentler Birliğinin kurulmasını sağlayan Prof. Dr. Metin Sözen’in ismine verilen Müdafaa Büyük Mükafatı, bu yıl Ankara Büyükşehir Belediyesinin oldu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Osmangazi Belediyesi ise Heyet Özel Mükafatına bedel bulundu. 7 Proje Mükafatı, 7 Uygulama Mükafatı, 8 Süreklilik Mükafatı ve 9 Muvaffakiyet Ödülünün verileceği merasim ise Eylül sonunda İstanbul’da yapılacak olan TKB Meclis Toplantısında düzenlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir