Edirne’de 15 ölü kedi ile ilgili soruşturma başlatıldı

Talatpaşa Mahallesi’nde yıkılmış bir meskenin bahçe kısmında dün 15 meyyit kedi bulundu. Hayvanseverlerin şikayetiyle olay yerine polis takımları çağrıldı. Polis yaptığı incelemede makul tarihler ortasında kedilerin öldüğünü tespit etti. Durum Tarım ve Orman İl Müdürlüğü takımlarına bildirildi. Yetkililer, meyyit kedilerden numune alıp inceleme başlattı. Edirne’deki hayvanseverler, kedilerin zehir verilerek öldürüldüğünü argüman etti.

Talatpaşa Mahallesi’nde oturanlar, kedileri sokak köpeklerinin öldürdüğünü argüman etti. Mahallede oturan Vahit Akay, “2 tane köpek var, onlar daima boğup bırakıyor. Kapının önünden kendi kedimi de aldım. Belediyeye de şikayette bulundum. ‘İlgileneceğiz’ dediler, geldiler ancak o sırada köpekler bulunamadı. Köpekler daima öldürüp tıpkı yere bırakıyor. Mahalle de bu köpeklerden şikayetçi. 10 adede yakın kedi boğdular. Kendimiz de hayvanseveriz. Periyodik yemek koyuyoruz ancak mahallede kedi bırakmadı köpekler. Şahsen kendim gördüm” diye konuştu.

Mahallede oturan Derin Özlü de “Ben çok üzüldüm. Kendi kedim de var. Bir de bu soğuk havalarda hayvanlar sığınmak için bir yerlerde duruyorlar. Ne ziyanları vardı da zehirlediler ya da öbür bir şey yaptılar bilmiyorum” dedi.

Açelya Kahve ise ıstırabını lisana getirerek, “Çok müthiş bir olay. Çok fazla üzüldük. Zira hayvanların hiçbir ziyanı yok” sözlerini kullandı.

‘HAYVANLAR KONUSUNDA ÇOK BİLİNÇSİZİZ’

Edirne Tabiat, Etraf ve Sokak Hayvanları Muhafaza Derneği (EDSHAYKO) idaresi ve üyeleri, olay üzerine Edirne Belediyesi Süreksiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi önünde basın açıklaması yaptı. Dernek başkanı Simge Çalışkan, “Çok üzgünüz. Biz yıllardır burada bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ancak Edirne halkı da çok bilinçsiz. Aslında Türkiye olarak hayvanlar konusunda çok bilinçsiziz. Bizim yapmak istediğimiz onlara alan sunmak. Mama yardımı, tedavi, kısırlaştırma istiyoruz. Bunun için sokak hayvanlarımızın sonuna kadar arkasındayız” dedi.

EDSHAYKO Lider Yardımcısı Mürvet Taşvur ise ölen kedilerin zehirlendiğini argüman ederek, “Muhtemelen zehirlenmiş diye düşünüyoruz ki büyük bir ihtimalle de o denli. Zira hayvanların birçok kusarak can vermiş. Ağızları açık bir halde can vermiş. Otopsi sonucunu bekliyoruz. İnşallah o denli bir şey olmamıştır. Oradaki insanların da pek hassas olmadığını gördük. Hücuma da uğradım. Onun için de başka bir dava açtık. Bekliyoruz” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir