HDP MYK, Anayasa değişikliği teklifini görüşmek için toplanıyor

HDP Merkez Yürütme Kurulu, Anayasa değişikliği teklifini görüşmek için toplanıyor. Yüklü görüşün teklife “Hayır” oyu vermek olduğu bildirildi.

HDP, “Başörtüsüne Anayasal güvence” diyerek AKP ve MHP Milletvekillerinin imzasıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan, içerisinde LGBTi+ aksisi kararlar de bulunan düzenlemenin yer aldığı Anayasa değişikliği teklifini görüşmek için yarın toplanıyor. 

“Dini inancı da aşarak kamuda kabul edilemez sonuçların ortaya çıkmasına yol açılabilir”

BirGün’e konuşan bir parti yöneticisi, “Tıpkı bileşenimiz Türkiye İşçi Partisi üzere biz de teklifi son derece bilinmeyen bulduk. İnanç gereği giyilebilecek kıyafetlere Anayasal teminat geliyor lakin bu kıyafetler ne? Bunu bugün çarşaf olarak yorumlayabilir, yarın apayrı bir kıyafet olarak kıymetlendirebiliriz. Dini inancı da aşarak kamuda kabul edilemez sonuçların ortaya çıkmasına yol açılabilir” dedi.

Aynı parti yöneticisi, ikinci unsurdaki evlilik birliğine yönelik “kadın ve erkek ortasında gerçekleşir” düzenlemesinin ise AKP’nin başörtüsü vurgulu yola çıkış maksadıyla uyuşmadığını vurguladı.

HDP yöneticisi, son olarak Parti Sözcüsü Ebru Günay’ın teklifin hazırlık evresinde yaptığı açıklamada kullandığı, “Getirilen Anayasa ile Kürtlerin, Alevilerin, mütedeyyin bölümlerin, ezilenlerin, emekçilerin, bayanların, gençlerin haklarını teminata alalım. Bu türlü bir değişiklik varsa biz varız” sözlerini anımsatarak, “Bu görüşümüz yeniliğini koruyor. AKP, teklifi evvel ilgisiz unsurdan arındırmalı, sonra da herkesin haklarını teminata alacak halde genişletmelidir” dedi. HDP idaresinin AKP’den randevu talebi beklediğini de kaydeden HDP yöneticisi, “Teklif gelmeden evvel yaptığımız görüşmenin bir benzerini gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Randevu talebi geldiğinde geniş müzakere ve ayrıntılı çalışma talebimizi ileteceğiz” diye konuştu.

AKP’nin Anayasa düzenlemesi

AKP ve MHP Milletvekilleri tarafından TBMM’ye sunulan Anayasa değişikliği teklifinin birinci hususu ile Anayasa’nın 24’üncü hususu şu formda düzenleniyor:

“Temel hak ve hürriyetlerin kullanılması ile kamu yahut özel kesim tarafından sunulan mal ve hizmetlerden yararlanılması, hiçbir bayanın başının örtülü yahut açık olması kuralına bağlanamaz. Hiçbir bayanın dini inancı sebebiyle başını örtmesi ve tercih ettiği kıyafetinden ötürü eğitim ve öğretim, çalışma, seçme, seçilme, siyasi faaliyette bulunma, kamu hizmetlerine girme ile öteki rastgele bir temel hak ve hürriyeti kullanmaktan ya da kamu yahut özel kesim tarafından sunulan mal ve hizmetlerden yararlanmaktan hiçbir surette mahrum bırakılamaz.”

Teklifin ikinci hususuyla de Anayasa’nın 41’inci hususunda değişiklik yapılıyor. Unsurda yer alan, “Aile, Türk toplumunun temelidir” ifadesine, “Evlilik birliği, lakin bayan ile erkeğin evlenmesiyle kurulabilir” cümlesi ekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir