İnsanların 3,6’sı doğduğu ülkenin dışında yaşıyor

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü münasebetiyle global göç, mülteci ve sığınmacı dataları derlendi.

İnsanlık tarihinin değişmeyen bahislerinin başında yer alan göç olgusu, son 20 yılda yaşanan çeşitli olumsuz gelişmeler nedeniyle global bir fenomen olmanın ötesinde milletlerarası kurumlar ve ulusal devletlerin çözmekte yetersiz kaldığı, yeryüzünün her bir köşesinde hissedilen büyük bir meseleye dönüştü.

Savaşlar, donmuş çatışmalar, gelir eşitsizliği, makûs idare üzere göçün bilindik nedenlerine global ısınma ve etraf felaketlerinin de eklenmesiyle yaşadığı coğrafyayı terk etmek zorunda kalan insan sayısı daha evvel benzerine rastlanmamış bir düzeye ulaştı.

Göç, mülteci, sığınmacı üzere kavramlar gündelik hayatın bir modülü haline gelmiş olsa da kimi vakit şuurlu, bazen de farkında olmadan birbiriyle karıştırılan sözler olarak çeşitli mecralarda kullanıldı.

İnsan hareketliliğinin üst başlığı olarak göç kavramı her ne kadar öne çıksa da göçmen, mülteci ya da sığınmacı kavramları hukuksal sonuçları nedeniyle farklı tariflere sahip.

Birleşmiş Milletler (BM), statüsü, istekli ya da gönülsüz göç etmiş olması, göç nedeni ve müddetine bakmaksızın, mutat ikametgahından ülke içi ya da dışına taşınan bireyleri “göçmen” olarak tanımlıyor. Göçmenler, mültecilerle tıpkı haklara sahip olmadıkları üzere vatansız olarak da isimlendirilemez.

Yine BM başta olmak üzere Göç Yönetimi Başkanlığı ve Cenevre Mülteci Mukavelesine nazaran, ırkı, dini, tabiiyeti, muhakkak bir toplumsal kümeye mensubiyeti yahut siyasi kanılarından ötürü zulme uğrayacağından haklı sebeplerle korktuğu için vatandaşı olduğu ülkenin dışında bulunan ve bu ülkenin müdafaasından yararlanamayan ya da kelam konusu endişe nedeniyle yararlanmak istemeyen yabancıya yahut bu cins olaylar sonucu evvelce ikamet ettiği ülkenin dışında bulunan, oraya dönemeyen yahut kelam konusu kaygı nedeniyle dönmek istemeyen “vatansız” bireye yasal süreç sonrasında verilen statüye “mülteci” ismi veriliyor.

Uluslararası mutabakatların özel statü ve hukukî müdafaa sağladığı mülteci statüsüne sahip olmayan lakin benzeri nedenlerle bulunduğu ülkeyi terk etmek zorunda kalmış ve iltica müracaatının sonuçlanmasını bekleyen bireylere de “sığınmacı” deniyor.

Göçmen, mülteci ya da sığınmacılar çoğunlukla bilmedikleri bir coğrafyaya göç etmek zorunda kalmanın yol açtığı sıkıntıların yanı sıra ayrıştırıcı, ötekileştirici, bazen de ırkçı muamelelere maruz kalıyor.

Göç konusu memleketler arası kamuoyunda çoğunlukla olumsuz gelişmelerle kendine yer bulabiliyor. Son olarak Yunanistan’ın Mora Yarımadası’nda bulunan Navarin’den 47 deniz mili uzaklıktaki milletlerarası sularda, 14 Haziran’da 700’e yakın sistemsiz göçmenin bulunduğu argüman edilen balıkçı teknesinin alabora olması sonucu yaşanan facia bu duruma örnek gösterilebilir.

281 MİLYON GÖÇMEN

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin geçen yıl paylaştığı datalara nazaran, 2020’de çeşitli nedenlerden dolayı yaklaşık 281 milyon insan, yani dünya nüfusunun yüzde 3,6’sı, doğduğu ülke ya da bölgenin dışına göç etmek zorunda kaldı.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa kıtasına 86,7, Asya kıtasına 85,6, Kuzey Amerika’ya 58,7, Afrika kıtasına 25,4, Latin Amerika ve Karayipler bölgesine 14,8, Avusturalya’nın da içinde yer aldığı Okyanus bölgesine ise 9,4 milyon kişi göç etti.

ZORLA YERİNDEN EDİLEN 108,4 MİLYON İNSAN

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (BMMYK), 14 Haziran’da paylaştığı raporda, dünya genelinde 2022’de zulüm, çatışma, şiddet, insan hakları ihlalleri yahut kamu nizamını önemli formda bozan olaylar sonucunda 108,4 milyon insanın zorla yerinden edildiği bildirildi.

Raporda, global çapta zorla yerinden edilenlerin, 35,3 milyonunun mülteci, 62,5 milyonunun ülke içinde yerinden edilmiş şahıslar, 5,4 milyonunun sığınmacı ve 5,2 milyonunun ise milletlerarası müdafaa gereksinimi duyan şahıslardan oluştuğu söz edildi.

MÜLTECİYE ORTA GELİRLİ ÜLKELER SAHİP ÇIKIYOR

Düşük ve orta gelirli ülkelerin dünyadaki mülteci ve memleketler arası muhafazaya gereksinim duyan öteki insanların yüzde 76’sını barındırdığına dikkat çekilen raporda, Türkiye’nin yaklaşık 3,6 milyon ile dünyada en çok mülteciye konut sahipliği yapan ülke olduğu vurgulandı.

Raporda, dünyadaki tüm mülteci ve memleketler arası muhafazaya gereksinim duyan bireylerin yüzde 52’sinin Suriye, Ukrayna ve Afganistan kökenli olduğunun altı çizildi.

Geçen yılın sonuna kadar kayıt altına alınan dataların paylaşıldığı raporda, örneğin Ukrayna’dan 5,7 milyon kişinin mülteci statüsü elde ettiği gözlendi. Lakin birebir kurumun 6 Haziran 2023 datalarına nazaran, bu sayının 6,3 milyona yükselmesi, 2023’ün sonunda hem mülteci hem de göçmen sayısının artacağı manasına geliyor.

Raporda, dünya nüfusunun yüzde 30’unu oluşturan çocukların, zorla yerinden edilenlerin yüzde 40’ına tekabül ettiğine dikkat çekiliyor.

SUDAN VE YEMEN

Sudan ve Yemen’deki gelişmelere de yer verilen raporda, çatışmaların yaşandığı Sudan’da 1 milyon 670 bin kişinin ülke içinde inançlı bölgelere taşınmak zorunda kaldığı, 482 bin 707 kişinin de etraf ülkelere iltica ettiği söz edildi.

Yemen’de yaklaşık 22 milyon kişinin milletlerarası yardıma muhtaçlık duyduğu, 4,5 milyon Yemenlinin ülke içinde göç etmek zorunda kaldığı, 75 bin kişinin de komşu ülkelere iltica ettiği belirtildi.

Son 30 yılda zorla yerinden edilenlerin sayısının yaklaşık 3 kat arttığına işaret edilen raporda, 1993’te 40 milyon düzeyinde olan sayının, 2022’de 110 milyona yaklaştığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir