MHP Genel Başkanı Bahçeli’den yeni yıl mesajı

MHP lideri Bahçeli, yeni yıl hasebiyle ileti yayımladı.

Mesajında uzun yıllara sari bir hasretin, on yıllar boyunca heyecanla beklenen tarihi bir eşiğin tabiri, ilamı ve ibrası olan 2023 yılına taptaze ümitlerle ulaşıldığını aktaran Bahçeli, “Ne keyifli bizlere ki mükemmel bir gayret şuuru ve kahramanlık gururuyla tezahür eden Türkiye Cumhuriyeti, vakit içinde karşılaştığı kuvvetli etapları aşa aşa yüzüncü yıl dönümüne erişmiş, 1923’ün kurucu ruhu 2023 yılının geniş ufkuyla birebir kenetlenmiştir.” tabirini kullandı.

Devletlerin kuruluş ve gelişim sürecinin usulen değil esasen incelendiğinde yüz yıllık bir mühletin çok da kısa olmadığının takdir ve teyit edileceğini belirten Bahçeli, “Acısıyla tatlısıyla, sevinciyle hüznüyle geride kalan 2022 yılında hem bölgemiz hem de global sistem huzursuz ve istikrarsız bir imaj vermiştir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, savaşlar, etnik tansiyonlar, mezhep temelli cepheleşmeler, terör akınları, paylaşım hengameleri, hakimiyet uğraşları, ekonomik ve diplomatik şantajlar, besin ve güç darboğazları ile insani ve vicdani krizlerin tabir yerindeyse dünyayı esaret altına aldığını vurgulayarak bilhassa Rusya ile Ukrayna ortasında süregelen askeri ve stratejik çatışmaların yalnızca bu ülkeyle hudutlu olmadığına, aksi sonuçları prestijiyle Avrupa’dan Amerika’ya, Asya’dan Afrika’ya kadar etki etmediği alanın neredeyse kalmadığına dikkati çekti.

İnsanlığın 2022’de huzur ve güvenlik kayıplarından mülhem çok sancılı bir devir yaşadığını, bu kapsamda risk ve tehditlere mahkum olduğunu belirten Bahçeli, Kovid-19 salgınıyla birlikte daha da tırmanan toplumsal, ekonomik, ticari ve siyasi gerginliklerin bir yanda yeni dünya tahayyülüne ivme verirken, öteki yanda belirsizlikleri körüklediğini, öngörülemez bir gelecek bekleyişini tetiklediğini kaydetti.

Bahçeli, umutla ümitsizlik ortasında sıkışan bir dünya tablosunun artık silik bir gölge değil, aleni ve alarm zillerini çalan bir gerçek halinde herkesin karşısında olduğuna dikkati çekerek “Haricimizdeki bu gölgeli ve gergin olaylar zinciri vasat buluyorken Türkiye müstesna atılımlarıyla, siyasi istikrarıyla, canlı çabasıyla, parlak dirayetiyle, başşehir Ankara’nın vizyonunu Kızılelma idealiyle kavrayan siyasetleriyle kutup yıldızı üzere parlamıştır.” tabirini kullandı.

“TÜRKİYE ÇOK DAHA GÜÇLÜ BİR DÜZEYE YÜKSELMİŞTİR”

2023 yılıyla bağlantılı ulusal maksat haline gelen “Lider ülke Türkiye” tasavvuruna geride kalan yıl içinde kuvvetli adımlarla biraz daha yaklaşıldığını, Cumhuriyet’in yeni yüzyılına muazzam ve muktedir bir geçişin temellerinin ulusal birlik ve dayanışma şuuruyla atıldığını vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

*Artık Türkiye çok daha güçlü bir düzeye yükselmiştir. Kelam dinleyen değil, kelam geçiren ve kelamını dinleten, yeri geldiğinde yumuşak gücünü, yeri geldiğinde de caydırıcı vasfını kullanan bir ülke mertebesine çıkmanın haklı gururunu vicdan sahibi her insanımız yaşar hale gelmiştir.

*2023, Türk ve Türkiye Yüzyılı’nın önsözü, ön yüzü, öncü yılı olacaktır. 2023, başkan ülke Türkiye’nin timsali, nişanesi, haysiyet ve maksat yılı halinde tecelli edecektir. İnancımızın kaynağı, irademizin kararı, dünyayı Türkçe okuma isteğimizin kararlılığı elbet bu formda vasat ve varlık bulacaktır.

*2023 yılı, Cumhuriyet’in kuruluş namusunun her manadaki müdafaasını millet iradesiyle pekiştirip cumhurun müstesna zaferiyle perçinleyecektir. 2023 ve müteakip yıllar Türkiye’nin şahlanışına, zulme yandaşlık edenlerin dağılmasına, zillete düşenlerin dağınıklığına kesinlikle sahne olacaktır.”

Bahçeli, Türk milletinin varlığına çok güçlü formda sahip çıkacağının, istiklaline ve istikbaline sonuna kadar takviye vereceğinin altını çizerek şunları kaydetti:

*1923’e gelesiye kadar Türkiye’nin karşısında belirmiş ve bilenmiş odaklar nasıl kaybetmişse, 2023’te de makus emelli iç ve dış çevreler, zillet ve ziyan olmuş siyaset zihniyetleri tıpkı formda kaybedeceklerdir. 2023’ün kazananı Türkiye ve Türk milleti olacaktır.

*Demokrasi 2023’ün yol haritasını net olarak çizecek, millet iradesi kararını tayin edecek, zafer Türk milletine mensubiyet duyan Türkiye sevdalılarının hanesine yazılacaktır. 2022 ve evvelki yılların deneyimiyle 2023’ün ana çatısı örülecektir.

*Milli birlik ve kardeşlik bağları, devlet ve millet kaynaşması, siyasi ve ekonomik diriliş kararlılığı, cumhurla Cumhuriyet’in kucaklayıcı karakteri önümüzdeki yeni yüzyılın direnç kudreti olacaktır.

*Bu his ve kanılarla Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yıldönümünü bahtiyarlıkla kutluyor, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Ulusal Gayret kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi rahmetle, hürmetle ve minnetle anıyorum.

*Büyük Türk milletinin, Türk-İslam aleminin, kökeni, yöresi ve anasının lisanı ne olursa olsun tüm vatandaşlarımızın, tüm insanlığın yeni yılını kutluyor, barış, huzur, iyilik ve selamet dileklerimi bahusus paylaşıyorum.

*Unutulmasın ki, 2023’ün giriş kapısı başkan ülke Türkiye’ye açılmaktadır. Tekrar unutulmasın ki 2023’ün birinci adımı Türk ve Türkiye Yüzyılı’nın muştusudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir