Türk Telekom’dan 5G teknolojilerinde kullanılacak altyapı için kritik iş birliği

Türk Telekom, açık kaynak kodlu yeni kuşak teknolojiler konusundaki öncü rolünü ileriye taşıyarak, küresel ölçekli iş birliklerini artırıyor.

Şirket, 5G teknolojilerinde şebeke dönüşümü için büyük kıymete sahip Open RAN konusunda, taşınabilir şebeke tahlilleri geliştiren Parallel Wireless ve ulusların kalkınma projelerine hibe takviyesi sağlayan USTDA ile iş birliğine gitti.

Anlaşma ile Juniper Networks’un, Türk Telekom’un ABD’deki iştiraki Netsia paydaşlığıyla ürünleştirdiği taşınabilir ağlara verimlilik ve esneklik sağlayan patentli Akıllı Erişim Ağı Denetimcisi (RIC) teknolojisi de test şebekesine entegre edilecek.

TÜM “G” TEKNOLOJİLERİNDE DENENECEK

Türk Telekom ve bulut tabanlı kablosuz ağlar ile akıllı RAN mimarisi konusunda önder şirketlerden biri olan Parallel Wireless, Open RAN standartlarını destekleyen 5G başta olmak üzere tüm “G” teknolojilerinde (2G, 3G, 4G, 5G) deneme yapacak. USTDA’nın hibe takviyesiyle yürütülen projede Juniper Networks’un, Türk Telekom’un ABD’deki iştiraki Netsia paydaşlığıyla ürünleştirdiği ve Open RAN mimarisinin değerli bir modülü olan patentli RIC teknolojisi de test şebekesinde yer alacak.

“KÜRESEL ÇAPTA İŞ BİRLİKLERİYLE MAHALLÎ VE KÜRESEL EKOSİSTEMİ ZENGİNLEŞTİRİYORUZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, 5G standartlarını belirlemede faal rol oynayacak teknoloji üretimi ve geliştirmeleri global çapta yaptıkları iş birlikleriyle sürdürdüklerini bildirdi. Open RAN konusunda yaptıkları geliştirmeler, deneme ve eserleştirme çalışmalarıyla yerli ve yabancı ekosistemin gelişmesine kıymetli katkılar sağladıklarını vurgulayan Kıraç, “Bu kapsamda, Parallel Wireless ve ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı ile Open RAN tahlilini pilot olarak belirlenen alanlarda test etmek üzere anlaştık. Bu çalışmanın kıymetli bir adımını RIC teknolojisi oluşturuyor. Open RAN mimarisinin değerli bir modülü olan ve dilimlenmiş taşınabilir ağların bulut üzerinden akıllı kontrolüne imkan tanıyan, Türk Telekom iştiraki Netsia ve Juniper iş birliğiyle ürünleştirilen RIC eserini de bu projede kullanıyoruz” bilgisini verdi.

Parallel Wireless Üst Yöneticisi Steve Papa da yazılım platformunun, operasyonel maliyetlerde değerli ölçüde tasarruf etmek, alandaki yüksek nitelikli mühendis ihtiyacını en aza indirmek ve saha ayak izlerini azaltmak için tasarlandığını belirterek, “Paralel Kablosuz Open RAN tahlilinin Türk Telekom’un beklentilerini karşılayacağından ve ağlarında daha fazla Open RAN kurulumlarına taban hazırlayacağından eminiz” tabirini kullandı.

ABD’nin Türkiye Büyükelçisi Jeffry Flake de Amerikan şirketleri ve Türkiye’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Türk Telekom ortasında yükselen bu iş birliğinin yeni fırsatları beraberinde getireceğini umduklarını kaydetti.

PİLOT UYGULAMA İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Anlaşmayla Türk Telekom’un, Parallel Wireless tahlili için pilot bir uygulama yapılacak. Proje kapsamında Open RAN Alliance uyumlu 2G, 3G, 4G, 5G şebeke teknolojilerinin tüm yazılım ve donanım kabiliyetleri, şebeke uyumluluğu ve performansı açısından test edilecek.

Aynı vakitte erişim şebekelerine akıllı idare sağlayan RIC modülünün proje kapsamında kurulan Türk Telekom şebekesine entegrasyonu sağlanacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir