Van Gölü sahilleri işgal altında

Van Gölü’nün kirlilikten kurtarılması için 100 milyon lira maliyetli ‘Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ projesi tamamlanmasından sonra başlatılan taban çamuru paklığı devam ediyor. Tesisin devreye girmesinde sonra gölde şu ana kadar yaklaşık 500 bin metreküp balçık ve taban çamuru temizlendi. Lakin kıyılarındaki işgalle ilgili ise şu ana kadar hiç bir çalışma yapılmadı. Kıyı şeridinin yerleşim yerlerine yakın ve kullanılmaya müsait alanları ‘sosyal tesis ve kampları’ ismi altında parselleyen resmi kurumlar, kıyısı işgal etmeye devam ediyor.

Son olarak Edremit Belediyesi tarafından göl içerisinde yaptırdığı cafe, Ahlat İlçesinde ise Cumhurbaşkanı sarayı oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen ‘Doğal sit alanı’ kanunu ise, özünde bu kanunun yeni yapılaşmanın önünü açacağı üzere eski yapıların kalıcı hale geleceği argüman edildi.

“TALANA AÇIK BİR ALAN HALİNE GELECEK”

Çıkartılan bu kararnamenin bir aldatmacadan ibaret olduğunu, Van Gölü kıyılarının imara ve talana açık bir alan haline geleceğini argüman eden TMMO İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Van Şube Başkanı Mihail Atik, bu maddeyle gölün korunacağını düşünmediğini, çıkartılan kanunun yeni projelere yer hazırlamak ve arka niyetli olduğunu tabir etti.

(Mihail Atik)

Atik, “5 Mart 2022’de ‘Doğal sit-sürdürülebilir muhafaza ve denetimli kullanım alanı’ olarak tescillendi. Burada dikkat cazip olan şey, ‘kontrollü kullanım’ sözüdür. Bu muhafaza kanununa istinaden Bakanlık 21 Temmuz’da Van Gölü’nü bu kapsama aldı. Açık söylemek gerekirse Van gölü için bahtsız bir karardır. Bu kanunla yetki büsbütün Belediyelere ve Ulusal Emlak Müdürlüklerine verildi.

Kanun çıkar çıkmaz göl kenarında yeni yapılar da sürat kazandı” dedi. Gölün kıyısında sanayi tesislerinin kurulabilineceğine dikkat çeken Atik, “Bununla şunu diyorlar, Biz size açık kapı bıraktık. Siz kendi sanayi tesislerinizi aşikâr yol ve formüllerle sürdürün. Yani, tabiri caizse barajlar için verilen ÇED raporu üzere. Yani ÇED Müsaade Kontrol Genel Müdürlüğünün, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün vereceği olumlu görüşler doğrultusunda maden arama sahaları ve ocakları açılabilir” tabirlerini kullandı.

“YURTTAŞLARA YASAKLI HALE GELDİ”

Van Gölü’nde kıyı kanununun ihlal edildiğini kaydeden Van Tarihi Yapıtları Muhafaza Araştırma ve Geliştirme Derneği (VAN ÇEVDER) Lideri Ali Kalçık ise, “Kıyı Kanunu uygulaması gereken kamu kurumları, gölün en beğenilen kıyılarına eğitim, toplumsal ve dinlenme tesisleri ismi altında işgal ediyor ve etrafını de tel örgü yahut duvarla çevriliyor.

Göl etrafında Diyanet Vakfı, Emniyet Müdürlüğü, Jandarma, Karayolları, DSİ’ye ilişkin toplumsal tesisler, Maliye, Su Sporları, Edremit Belediyesi’nin mesire yerleri, Vilayet ve İlçe belediyelerin arıtma tesisleri, Oteller, cafeler ve Cumhurbaşkanı Sarayına bağlı eklentiler. Bunun yanında birçok otel üzere özel işletmeciler de tekrar valilik yada yetkili kaymakamlıklar tarafından verilen müsaadelerle kıyılar işgal edilmiş.

Van Gölü kıyıları adeta yurttaşlara yasaklı hale geldi. Yurttaşlar, kamu kurumlara ilişkin toplumsal tesislerden fiyat karşılığında yararlanıyor. 3 bin 621 kıyı şeridi tam kapatılmıştır. Yurttaşların hiçbir halde Van Gölü’nden yararlanma hakkı kalmamıştır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir