Eren Erdem için hapis ve siyaset yasağı talebi

CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem‘in Cumhurbaşkanı’na hakaret savıyla yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, Fazilet için 1 yıldan 4 yıla kadar mahpus cezası talep etti. Fazilet ceza alır ve cezası onanırsa TCK Husus 299/1 ve TCK Husus 299/2 ile 53. husus yeterince siyasi yasaklı hale gelecek.

CHP’li Fazilet hakkında, toplumsal medya paylaşımı münasebet gösterilerek, ‘Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret’ teziyle hakkında açılan dava bugün görüldü. Fazilet hakkında “Açlık=RTE” tabiri nedeniyle siyasi yasak ve mahpus cezası talep edildi. Karar duruşması 2 Şubat’ta.

İstanbul Anadolu 63. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Eren Fazilet avukatı Onur Cingil; Tayyip Erdoğan’ın vekili avukat Ahmet Özel ile Hacer Korkmaz katıldı.


CHP’li Fazilet hakkında Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret davası açılmasına münasebet gösterilen paylaşım

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Erdem’in 13 Ocak 2022’de toplumsal medya hesabından ‘Açlık=RTE’ yazılı görsel ile “AKP Genel Başkanı ve saray sosyetesi, milletin vergileriyle lüks ve şatafat içinde bir Saray hayatı sürerken, vergiyi veren millet yokluğa ve sefalete mahkum edildi. Saray sosyetesinin umurunda değil. Vatandaşı yalnızca halkçı iktidar düşünür.. Bu nedenle; AçlıkeşittirRTE” paylaşımında bulundu.

Paylaşımın akabinde Fazilet hakkında cumhurbaşkanına hakaretten dava açıldı. Bugün görülen duruşmada savcı mütaalasını açıkladı. Fazilet hakkında toplumsal medya hesabındaki paylaşım nedeniyle 4 yıl 8 ay mahpus cezası ve siyaset yasağı istendi. Karar duruşması 2 Şubat’ta görülecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir